ONLINE

Jsme tu pořád s Vámi

KULIČKY – PŘEKÁŽKY

KULIČKY – PŘEKÁŽKY

image

Jak je patrné z obrázku, výroba většiny překážek není náročná.

Důlek potřebujeme jen na hraní doma, hrad je pro tvořivé a rozhodně se jím zabaví i tatínek či starší sourozenci. Nechcete – li papírový, můžete ho postavit z lega nebo dřevěných kostek.

Na výrobu překážek budeme potřebovat: roličky od toaletního papíru, případně od papírových utěrek, kulatou krabičku od taveného sýra, krabici od kapesníků, krabici, zbytky kartonu, čtvrtku, vodovky, štětec, fixy, nůžky, odlamovací nůž, lepidlo – Herkules, kolíčky. Na doplnění dětské stavebnice, figurky do hradu…

Výrobu tunelu zvládnou i ti nejmenší samostatně. Pomalovat roličku není problém - fixem můžete malovat kameny, vodovkami jen barvit. Delší tunel získáte použitím roličky např. od papírových utěrek, alobalu… Nebo tunel prostě postavíte ze stavebnice.

image

 

 

Slalomové branky jsou také snadné a rychlé. Jen je třeba nezapomenout, aby byly vždy do páru – tedy potřebujeme vždy dvě stejné roličky. Na jednu stranu křížem nalepíme proužky papíru nebo samolepek, čímž vytvoříme dno. Roličky polepíme, pomaluje. Místo roliček můžeme použít kelímky od jogurtů, dno mají hotové a pomalovat či polepit se dají také snadno. Nebo můžete pomalovat kamínky. Případně na doma postavit branky ze stavebnice.

clip_image002

S houpačkou trošku pomohou dospěláci. Je třeba vystřihnout či vyříznout z tvrdého papíru obdélník přibližně 30 x 15 cm. Na přesných rozměrech nezáleží, jen by bylo dobré zachovat delší stranu dvojnásobnou proti té kratší, aby se houpačku překlápěla. Obdélník si děti nabarví. Na podložení houpačky jsem použila dva vlašské ořechy, nebo roličku od alobalu. Můžete použít i kamínky nebo válečky ze stavebnice. Vhodné umístění překážky a podložení je třeba vyzkoušet.

image  image

Na nakloněnou rovinu nebo také kopec budeme potřebovat slabší karton nebo přeloženou čtvrtku. Obdélník na užší straně nadvakrát přeložíme a je hotovo. Děti pomalují. Samotnou překážku je pak dobré zespodu v přehybu maličko zatížit. Venku, aby nám ji vítr neodnášel, doma pro lepší stabilitu. Opět můžeme využít stavebnici nebo kamínky.

clip_image002[5]

Výroba důlku je již trochu náročnější na čas i techniku, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout. Potřebujeme větší čtvrtku, spodek krabičky od sýra, tužku, nůžky a Herkules. Navíc buď kružítko, nebo misku o průměru cca 20 cm. Bude to činnost spíš pro velké.

Narýsujeme dvě soustředné kružnice o poloměru cca 5,5 cm (podle krabičky) a 10 cm. Pokud budeme pracovat bez kružítka, obkreslíme si nejprve krabičku a pak misku, tak jak vidíte na obrázku. Poté domalujeme dělení límce a chlopně na přilepení.

image  image

A stříháme. Opatrně, aby nám nástřihy vnitřní části – do krabičky – nepřecházely do nástřihů vnějšího límce. Ten je rozdělen na 6 částí. Vnitřní límec vlepíme do krabičky, zafixujeme kolíčky a necháme zaschnout.

image

Po zaschnutí ohneme jednotlivé části límce a přilepíme je k podložce. Nesmí být příliš vysoká, kuličkám by se pak nechtělo do důlku. Opět si pomůžeme kolíčky a necháme důkladně zaschnout.

clip_image002[7]

Takto připravený důlek předáme dětem k dotvoření – domalování.

A ještě zbývá bonusová překážka - hrad. Ten poslouží k mnoha činnostem. Nejprve při tvoření přinese společnou činnost a pro každého jeho díl práce. Potom samozřejmě jako překážka při cvrnkání, později také jako stavba v rytířských kláních, nebo základ historického města… Fantazii se meze nekladou.

Potřebovat budete libovolnou krabici, krabičku od kapesníků na padací most, roličky na věže, nůžky, odlamovací nůž, lepidlo, vodovky, štětec a doplňky.

Postup je patrný z fotografií, berte jej jako inspiraci. Padací most je skrz užší část krabice a padací je pouze na jedné straně, průchod za roh je uvnitř ohraničen pruhem kartonu ze zavírání krabice, aby se kulička nezatoulala. Věže jsou z roliček. Balkon z krabice od kapesníků. Hrad můžete doplnit hradbami, otvíracími okny…

Začínáme vyříznutím otvorů – balkon, padací most, cesta za roh. Dále vlepíme přepážku k rohovému průchodu, padací most a balkon. Pomáháme si kolíčky a vždy necháme lepidlu čas na zaschnutí. Mezitím si můžete připravit věže. Po důkladném zaschnutí hrad nabarvíme a máme hotovo.

image  image  image  image 

image  image  image  image  image 

                                          image