ONLINE

Jsme tu pořád s Vámi

Praha magická 03

Magická Praha 03

Ahoj, děti.

Jsme nyní všichni zavřeni, nemůžeme ven a asi dlouho bude trvat, než se budete moci vrátit do školy a také i do DDM. Tak jsem pro vás připravil malou soutěž o pražských památkách, na které chodíme s kroužkem Praha magická. Vše budete moci dělat na internetu (omlouvám se autorům fotografií, které jsem musel "ukrást" na internetu, běžně bych si sám vše nafotil, ale v současnosti to nejde). Snad mi to prominete, když je to určeno pro děti, aby v této době měli nějakou zábavu. Děkuji.

V další úloze, kterou budu zveřejňovat vždy v pátek, obdržíte správnou odpověď. Držím vám palce, ať se vám daří řešit úkoly. Jarda Bastl

 

 

Správná odpověď na minulou otázku –Lidový název zobrazené zříceniny je Libušiny lázně a ve skutečnosti to byla strážní bašta postavená během 14.-15. století. Pražští Němci přišli v 19. století s pomlouvačnou pověstí, že se zde koupávala kněžna Libuše se svými milenci. Kdo jí omrzel, toho shodila ze skály do Vyšehradské tůně. 

A získané body:

 

č.1

č.2

celkem

Daneš Štěpán

1

0

1

Brožová Bára

1

1

2

Lhotská Kamila

1

2

3

Průša Jiří

1

0

1

Úkol č. 3

Tato okrouhlá věž byla vybudovaná roku 1496 na příkaz Vladislava Jagellonského a to jako součást opevnění hradního komplexu. Ale nebyla jen fortifikačním prvkem, ale také sloužila jako vězení. Je pojmenovaná po svém nejslavnějším vězni.

Neplatný vstup

Který český skladatel použil pověst jako předlohu své slavné opery

Vězeň prý na mučidle vedl nářek tak pronikavý, že ho bylo okny mučírny slyšet ven, což přivábilo kolemjdoucí, kteří se pak posměšně vyjadřovali o viníkovi, který se předtím nechtěl přiznat, že ho bolest "naučila na húslích hráti", čili vypovídat pravdu o svém zločinu.

Neplatný vstup

Co bylo ve skutečnosti mučícím nástrojem pojmenovaným húsle

Neplatný vstup