ONLINE

Jsme tu pořád s Vámi

Loutka

Postup při tvorbě plošné loutky.

Loutka a její zákonitosti: Loutka je zástupný symbol – zastupuje postavu, povětšinou se používá k divadelním představením, ale v pradávných dobách se používala také k náboženským rituálům, k jejichž účelům původně vznikla. Právě proto, že je loutka zástupným symbolem, který diváci sledují z dálky, se vyznačuje zjednodušením, tzv. stylizací. Proto neuvidíte na většině loutek prsty či obočí, vyobrazují se jen základní prvky. Na rozdíl od běžného zobrazení postavy má loutka zvýrazněnou část hlavy, bývá to až jedna třetina celé postavy, to proto, aby byl vidět výraz v obličeji, a hlava jako taková se dala u diváků vnímat.
Pomůcky: čtvrtka A4, lepidlo, špejle, pastelky, nůžky

Postup:

1) Zvažte jakou loutku (jakou postavu) chcete tvořit, připravte si pomůcky.
2) Vystřihněte šablonu a zvažte, zda budete vystřihovat vně či kolem vymezení šablony.
3) Nakreslete dvakrát na čtvrtky.
4) Je možné na hlavu dokreslit další charakteristické znaky – klobouk vodníkovi, korunu pro krále či princeznu, nebo rohy pro čerta. Přikreslete pouze na jednu ze dvou obkreslených částí.

lo1
5) Vystřihněte, dejte pozor na vystřihování menších částí.
6) Nakreslete zjednodušené tvary očí, úst tak, aby byly výrazné. Funkce loutky je sdělovat, proto je výraz velmi důležitý. Netvořte detaily.
7) Vybarvěte, nepoužívejte příliš mnoho barev tak, aby pro diváka nebyly nečitelné, zvažte, jak bude na diváka působit. Než začnete vybarvovat, přiložte dvě vystřižené části na sebe a označte si, z jaké strany budete vybarvovat.

    
8) Pokud máte vybarveno, vložte zhruba do středu vybarvené loutky špejli, nalepte a přiložte druhou část, lepidlo je nutné nanést jak v místě kolem špejle, tak do krajů.
9) Loutka je určena k ovládání zespoda, loutkovodiči k takové divadelní hře používají zpravidla zástěnu, či loutkovodičský most, lze využít také krabici od bot atd…