ONLINE

Jsme tu pořád s Vámi

MASOPUST

V původním slova smyslu znamenal masopust opuštění masa. Z historického hlediska se jednalo o dobu mezi dvěma postními obdobími, začínal po svátku Tří králů a končil na Popeleční středu, tedy 40 dní před Velikonocemi. Jednalo se o období veselí a hodování, během kterého bylo potřeba se dosyta najíst. Zásoby na zimu ještě nedocházely, byla to tedy doba radosti, svateb, hostin, ale také odpočinku. Konec masopustního období představoval loučení se zimou, vítání jara a připadá vždy do období od poloviny února do začátku března. Konaly a stále se konají masopustní průvody. Masopustní průvod je veselice masek a maškar s hudbou obvykle Laufrem nebo Královnou. Laufr je v některých místech oblečený celý v bílém, jinde zase v různobarevném oděvu z různých kousků látek, vede průvod obcí, bouchá na vrata a zjišťuje, zda bude průvod ve stavení přijat. Tradiční masky masopustního průvodu se malinko liší podle regionů, nicméně mezi ty nepostradatelné patří kobyla, bába s nůší, slaměnej, kominík, farář, jezdec na koni, medvěd, často i s medvědářem. Průvod přinášel do stavení plodnost a úrodu.

image

Po průvodu obvykle následuje posezení u muziky či masopustní zábava, obvykle trvající až do rána a naplněná hudbou a tancem.

Tradičně k tomuto období patří také zabijačka se všemi svými specialitami – jitrnicemi, jelítky, tlačenkou, ovarem, škvarky, huspeninou, klobásami a samozřejmě sladkostmi. Koblihy, boží milosti, vdolky. Zkuste si je s dětmi osmažit. Po procházce zasněženým okolím to s teplým kakaem či čajem bude báječná svačina.

Protože si letos masopustní průvody v obcích neužijeme, pojďme si je vytvořit společně doma. Vytvořte si maškary, loutky, vyzdobte dětské pokojíky, zahrajte si a zacvičte si říkadly, přečtěte si veselé masopustní průpovídky, najděte si videa ze starších průvodů. Prostě si udělejte veselé odpoledne. Odvážné kuchařky a kuchaři si mohou zkusit nějakou zabijačkovou specialitu (nebo ji kupte a zkuste ochutnat).

 

Hra na vycházku: zahrajte si na honičku, honič bude medvědem a při běhu se kolébá, všichni říkají:

„Ty medvěde chlupatý, co máš kožich na paty, rychle, rychle utíkej, všechny si nás pochytej. Jedna, dvě, tři, čtyři, pět, už nás začni honit teď.“ Budete-li na vycházce s kamarády, můžete stát v hloučku či kroužku, říkat říkadlo a pak se teprve rozběhnout. První chycený se stává medvědem a hra se opakuje.

Hra na doma: Zacvičte si se šaškem

Když se tahá za šňůru rukama naznačujeme tahání za provázek

Leze šašek nahoru rukama naznačujeme lezení, zvedáme nohy

Rozhazuje rukama rozpažujeme do stran

Vyhazuje nohama předkopáváme

Rolničkami zazvoní kýváme hlavou

A takhle se ukloní ukloníme se

 

Vyrobte si loutky a zahrajte si pohádku O Koblížkovi, nebo si ji jen přečtěte. Vyrobit můžete i tahacího šaška. Návody najdete v našich materiálech.

 

Pár říkadel na rozhýbání jazyka:

Vašek – Tašek bubeník

Honil myši přes rybník;

Myši se mu splašily,

Vaška – Taška bubeníka

Do pytlíku zašily.

 

Hárum, hárum, mik, mik, mik

oženil se kominík,

vzal si ženu kominici.

tancoval s ní po silnici.

Celý den a celou noc,

To už bylo víc než moc.

A já jsem tam taky byl, medovinu sladkou pil,

Co jsem se tam dověděl, to jsem vám tu pověděl.

 

A na závěr hurá do kuchyně. Kdo nechce vařit, může jen malovat a stříhat, vytvořit koláče či jitrnice je přeci tak snadné. Až budete péci masopustní koblihy, dopřejte jim rum (aby nebyly mastné) a hodně cukru na obalení (je přeci masopust).

Na úplný závěr recept na boží milosti.

250 g polohrubé mouky, špetka soli, 1 lžíce moučkového cukru, 2 žloutky, šťáva a kůra z 1 citronu, 2 lžíce rumu, 2,5 lžíce zakysané smetany, olej nebo sádlo na smažení, vanilkový cukr na obalení

Všechny ingredience zpracujte na tužší těsto, podobné nudlovému. Pracujte dlouho, přizvěte na pomoc tatínky nebo kuchyňské roboty. Hotové těsto by mělo lístkovat a potřebuje alespoň hodinu odpočívat ve fólii v chladu. Lépe se s ním pak pracuje. Vyválejte tenkou placku, tak 2 mm. Vykrajujte tvary, nožem, rádýlkem či vykrajovátkem. Ideálně jednoduché a mohou být nakrojené jako kytičky. Snažte ve vyšší vrstvě omastku a horké obalte ve vanilkovém cukru.

Nebo můžete vařit „jako“

image image

Dobrou chuť a užijte si masopust

Jitka

Zdroje: Český rok v pohádkách, písních, hrách a tancích, říkadlech a hádankách; Zima, Odeon 1981

www.wikipedie – masopust

www.ceskazceska.cz

www.vytvarna-vychova.cz

foto archiv autorky

Novinky z našich videí

Aktuálně ONLINE

2
připojeno uživatelů

úterý 9. březen 2021

Další projekty